Aşatma Teyze
  • 29.jpg
  • 30.jpg
  • HasanEmre-4.jpg
  • res1-p.png
  • res2-p.png

Ciğer Bayramı


Aşatma teyze bugünlerde çok mutludur,Besni'de yaşayan kızı oğlunu evlendirecektir,bu nedenle İstanbul'daki  büyük oğlu Ali Osman ile Uşak'taki küçük oğlu Abdullah da yeğenlerinin düğünü için Besni'ye gelmişlerdir.Aşatma teyzenin evinde tam anlamı ile bir bayram havası esmektedir, ne gözünün önünün garahması,ne başının fenikmesi  nede ayaklarının argısı kalmıştır.İki oğlu, gelinleri ve bir kaç torunu ile yatmaya hazırlanırken,eski günleri yad ederek bir anlamda''Ciğer bayramı'' etmektedirler.

 

 

Ali Osman : Anaa !! yarin öğlüye mıheşerli aşnan,yarpız cacığı et haa, ben heç başga bi şey yimem haa !!.

 Teyze : Uyy !! ana gadaların ala,önün sura öle şeyle,etmem mi? ne faattir benimde göynüm istiyodu satan,sen yiğin seviyon deyin özüm bayıpta edemiyodum.


 Gelin : Sen delimi oldun ne ula,dadıynan ilaşlarını bile yutmuyon,tuhtur ne dedi sana?Ağır yimeklerden uzak dur demedimi?


 Ali Osman : Heeçç boşuna çeneni yorma avrat,ölsem gene yirim,taa istambıldan belli  gelipte, tenekeyi tavayı, döğmeci, Basmeti yimeden gidersen adama deli derler vallah.


 Teyze : Yi ana gurban yi,baban irahmetlik yiyen maldan gorkma derdi,hele şu düğün fırazı savılsın gasap mahli'nin oğlu Abızara kelleynen bumbar tembehledim,yimeden giderseniz heç söylemem size.


 Abdullah : Beey !! Anam babamı öksemiş ede,yiğin severdi rahmetlik  kelleynen bumbarı.


 Ali Osman : Hee yaav Ana, ne canın varmış hele, hafta sürmezdi ki kelleynen bumbar ocağa gonmasın.


 Teyze : Amaannn şindikilerin ki avratlıh mı yavrım  padişahlıh padişahlıh,hele garşısında bi çüt  lafa gadir olaydıh,yağma mı var ki lebbik diyeydik garşısında ,gene de nur içinde yatsın,ikiniz iki yanımdan dutup da   yanıbaşına goyasınız işallah beni.


 Abdullah : Enişteynen aran nası ya ana ?


 Ali Osman : Abdılla da daş altı gurdalıyo ha ana.


 Teyze : Uyyy !! navar o teresin lafını etmeyin  bana da,ne derseniz   deyin,adını eşittimmi ayni bitlerim pakla pakla oluyo ,Allahtan ki gızın hetirini sayıyo ,işkisi sıçkısı yoh barı.         


 Ali Osman : Netsin  adamcaaz aşşaa şeerden belli ne iş dutsa elinde galdı,olduğu günden belli rızgı yiğin dar.


 Teyze : Adama gendinden gerek yavrım,temebele rızk netsin,Allah gızın yüzüne bahtı da barı oğlanlar yiğit çıhtı,gendi  gendilerini asardılar,yohsa oğlan everme nerdeydi gendi nerdeydi,toov...!! pırt demiye dodah gerek eyle.


 Ali Osman : Eee o gaderde olucah Ana..Ne demişler er dayıya, gız bibiye çeker deyin boşuna dememişler ya.

 

FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousGoogle Bookmarks
Pin It

Web Projesi

Bugün73
Dün183
Bu hafta633
Bu ay2113
Toplam2766990

Şu anda 192 misafir ve üye yok çevrimiçi


Kubik-Rubik Joomla! Extensions