Aşatma Teyze
  • 29.jpg
  • 30.jpg
  • HasanEmre-4.jpg
  • res1-p.png
  • res2-p.png

Kutsal Topraklara Yolculuk

 


Aşatma teyze hacca gitmek için tüm hazırlıklarını yapmıştır ; sanki çocuklaşmış ve tatlı bir telaş içindedir.Eşinden kalan bağkur aylığını almak için Halk bankasına gitmiş ve banka memuru Hatice hanımla konuşmaktadır ;
 

 
 
Teyze  : Ana hayran,  sen ismet hanımın gızısın daami ? Emiroğlulardansın yanı.

 
Hatice : Evet teyze

 
Teyze : İşin ras gelsin yavrım, her dayım hörmet ediyon oncasına, memleketlimin gözünü sevmemmi    yaa !! Ana hayran şu içerde oturan daaşmiş mi ne ? öte sef her dayım uzun boylu bi herif olurdu.

 Hatice : Yeni müdürümüz teyze, o da Besnili

 Teyze : Bee !! kimlerden ola ?

 Hatice : Galenderin oğlu deyim ki tanıyasın.

 
Teyze : Maşallaaaah ? Bekirin güççüğü eyleyse bu,  biti yanına varım da heyirli olsun deyim , acıda   anasını suval edim barı.Aşşaa şeerde bi obadaydık.
 

        
    Bu arada teyze, müdür beyin odasına girmiştir,  Hatice hanımda kendisi ile birliktedir.
 

 Teyze : Heyirli olsun çaaam, yiğin yakışmışsın.

 Müdür : Çok sağol deze, teşekkür ederim.

 Teyze :Anana çook çooook selam söyle çaaam,darısı gendine hace gidiyom, hakını helal etsin, çoh duz ekmaaamiz var. Köşger Haci vakasın avradı Aşatma dersen tanır, satan obada iki Aşatma vardı biri gendi biri ben.

 Müdür : Baş üstüne deze, güle güle git, güle güle gel,  Allah gabıl etsin.

 
Teyze :Darısıda size ola,  cemi cümle mahammet ümmetinede ola yavrım, yiğin datlı beşey.Şeyle goyup giden nur içinde yata, devlete zeval vermiye.

 Hatice :Ne zaman inşallah yolculuk ?

 Teyze : Öte hafta çarşamba günü işallah, her şeyimiz hazır şükür, satan donumuzu dolağımızı verdiler.Yalanız bişeye canım sıhıldı.

 Hatice :Hayırdır teyze ?

 Teyze :Bu gader millet,  46 gişi,  bi inne vurunmuya, gahdıh taaa !!! bu ihtiyar halımıznan Adıyaman'a gittik, memleketin sahabi yoh dersek, birilerinin canı sıhılıyo.

 Hatice : Kimnen gidiyon ya teyze ? yanında kimse varmı ?

 Teyze : Yoh yavrım hep memleketli işte,işi ras gelsin hepisinin de, gargalı Seydi dayı vardı ? onun oğlu Musa da biziminen gidiyo,senden eyi olmasın  yiğin islah.O günler Adıyaman'a gidip geldiğimizde herşeyimize o öndeş oldu.Babası rahmetlikte gece de gündüz de kim gitse, heç yüzünü asmazdı, bi memleketin golu gırılan, ayağı çıhan ona goşardı.

 Hatice :Çocuhların gelirler eyleyse seni yolcu etmiye ?

 Teyze :Gız satan yanımda yavrım, oğlanlarada şindi gelmeyin dedim, geldiğimde garşılarsınız dedim, böyük oğlan ökelendi ille gelirim dedi.Güççüğün satan hökmü yoh, ona yemin ettirdim gelme deyin.

 Hatice : Peki teyze bizede dua edersin artık.

 Teyze : Helbet yavrım helbet..etmem mi ; hepte hakınızı helal edin
 
FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousGoogle Bookmarks
Pin It

Web Projesi

Bugün109
Dün113
Bu hafta109
Bu ay109
Toplam2754532

Şu anda 65 misafir ve üye yok çevrimiçi


Kubik-Rubik Joomla! Extensions